YKSITYINEN OFFSHORE-INFRASTRUKTUURI
SVEITSILÄINEN TALLENNUSINFRASTRUKTUURI / SVEITSI

Vault Storage.

Tee tilaa projektisi taustalla oleville tiedoille. Vault erottaa dedikoidun NVMe-käynnistyslevyn muokattavasta SAN-tallennuksesta, ja voit mitoittaa CPU:n, muistin ja tiedonsiirtokiintiöt erikseen.

Sveitsiläinen sijaintiEi KYCKryptomaksu
Alkaen$62.42/ kuukausi1 kuukauden peruskausi · Lisäpalvelut erikseen
Suunnitteletko infrastruktuuriasi?
+ SveitsiUSD
CH / 01

Vault Storage 01

Tallennukseen painottuva Linux-kokoonpano, jossa ilmoitetaan 5,000 GB:n SAN-tila ja erillinen 50 GB:n NVMe-käynnistyslevy. Kaksi CPU-ydintä, 8 GB muistia ja 20 TB liikennettä tukevat arkisto- ja tiedostotallennusprojekteja.

CPU-ytimet2
RAM8GB
SAN-levyn koko [GiB]5000 GB (laajennettavissa)
Liikennemäärän raja [TB]20TB
IPv4-osoitteet1
Käynnistyslevy50GB NVME
$62.42/ kuukausi

Kuukausittainen perushinta · Lisäosat valitaan seuraavaksi

Määritä tämä suunnitelma

Vertaa lueteltuja teknisiä tietoja ja perushintoja. Lopullinen saatavuus, toimitus ja sovellettava vero vahvistetaan tarjouksessasi. Havainnekuvat ovat käsitteellisiä.

OMINAISUUDET

Rakennettu seuraavaa siirtoasi varten.

Ymmärrä, mikä tekee tästä palveluperheestä hyödyllisen.

Erillinen järjestelmä- ja tietotallennus

Kokoonpano ilmoittaa NVMe-käynnistyslevyn SAN-kapasiteetin rinnalla, jolloin järjestelmätaltio on erillinen suuremmille aineistoille tarkoitetusta tilasta.

Kapasiteetti kokoonpanovalintana

Valitse SAN-tallennusvaihtoehto, joka vastaa tietomäärääsi ja odotettua kasvua. Lue valitsimen yksiköt käytettävissä olevaa kapasiteettia laskiessasi.

Laskentaresurssit tallennetuille tiedoille

Säädä CPU-ytimiä ja muistia indeksointia, tarkistussummia, luettelointia tai tallennusta käyttäviä sovelluksia varten sen sijaan, että valitsisit vain kapasiteetin.

Tiedonsiirto ja osoitteet hallinnassa

Valitse työnkulkuun sopiva liikennekiintiö ja IPv4-osoitteiden määrä. Tallennuskapasiteetti ja kuukausittainen tiedonsiirto ovat kokoonpanon erillisiä osia.

OTA KÄYTTÖÖN

Paikka työkuormallesi.

Media- ja asiakirjakirjastot

Säilytä suurempia kokoelmia sovelluksen takana, joka hallitsee, kuka voi selata, ladata palvelimelle tai noutaa kutakin kohdetta.

Aineistovarastot

Tarjoa sveitsiläinen tallennusympäristö projektitiedoille, vientitiedostoille ja tutkimuskokoelmille määritellyllä käyttöoikeuskäytännöllä.

Varmuuskopioiden kohteet

Käytä tallennusta yhtenä riippumattoman varmuuskopiointistrategian osana ja pidä salaus, säilytysajat sekä palautustestit omassa hallinnassasi.

01 / LÄHEMPI KATSAUS

Suunnittele kasvu ennen taltion täyttämistä

Laske jo hallussasi olevat tiedot, niiden kasvunopeus ja käsittelyyn tarvittava väliaikainen tila. Kapasiteettivalinnat mahdollistavat suuremman tietotilan, kun taas käynnistyslevy säilyy erillisenä määrityksenä. Tiedostojärjestelmän tarvitsema tila ja tallennusrakenne voivat muuttaa sovelluksen näkemää tilamäärää.

02 / LÄHEMPI KATSAUS

Tiedonsiirto kuuluu samaan laskelmaan

Suuri tallennustaltio voi olla useimpina päivinä hiljainen tai siirtää huomattavia tietomääriä. Ensimmäiset lataukset, säännölliset varmuuskopiot ja toistuvat noudot vaikuttavat kaikki liikenteeseen. Valitse liikennekiintiö tallennuksen rinnalla ja varmista sitten, että oma yhteytesi ja ohjelmistosi pystyvät suorittamaan työnkulun vaaditussa ajassa.

03 / LÄHEMPI KATSAUS

Päätä, miten tietojen yksityisyys säilytetään

Hallitset tallennettujen tiedostojen ohjelmistoa ja käyttöoikeusmallia. Salaa arkaluonteiset arkistot tarvittaessa ennen lataamista, säilytä salausavaimet erillään ja rajoita tallennusliittymät valtuutetuille käyttäjille. Tallennusympäristö voi säilyttää varmuuskopion, mutta toisen kansion olemassaolo ei yksin tee alkuperäisistä tiedoista palautettavia.

04 / LÄHEMPI KATSAUS

Valitse kapasiteetin lisäksi tallennusliittymä

Vaultille ilmoitetaan SAN-kapasiteetti, NVMe-käynnistyslevy ja Linux-järjestelmäpohjia. Päätä, lukevatko sovellukset paikallista taltiota vai käyttävätkö ne NFS:n tai SMB:n kaltaista tiedostonjakopalvelua. Tarkista sitten käyttöjärjestelmän tuki ja suojaa liittymä. Ceph, RBD, replikointi ja varajärjestelmään siirtyminen kuvaavat mahdollisia tallennusarkkitehtuureja; palveluntarjoajan on vahvistettava todellinen taustajärjestelmä ja palautuksen laajuus ennen niiden muuttumista palvelusitoumuksiksi.

PERUSSUUNNITELMAA PIDEMmälle

Hienosäädä ympäristöäsi.

Saatavilla olevat valinnat riippuvat valitusta kokoonpanosta. Katso sisältyvät valinnat ja vaihtoehtojen hinnat määrittimestä.

CPU-resurssitMuisti [GB]SAN-levyn koko [GiB]Liikennemäärän raja [TB]IPv4-allokaatioKäyttöjärjestelmän levykuva
CPU-resurssit16-valinnat
  • 2 CPU-ydintäEi lisämaksua
  • 4 CPU-ydintä+$13.77 / kuukausi
  • 6 CPU-ydintä+$18.36 / kuukausi
  • 8 CPU-ydintä+$27.54 / kuukausi
  • 10 CPU-ydintä+$36.72 / kuukausi
  • 12 CPU-ydintä+$45.90 / kuukausi
  • 14 CPU-ydintä+$55.08 / kuukausi
  • 16 CPU-ydintä+$64.26 / kuukausi
  • 18 CPU-ydintä+$73.44 / kuukausi
  • 20 CPU-ydintä+$82.62 / kuukausi
  • 22 CPU-ydintä+$91.80 / kuukausi
  • 24 CPU-ydintä+$100.98 / kuukausi
  • 26 CPU-ydintä+$110.16 / kuukausi
  • 28 CPU-ydintä+$119.34 / kuukausi
  • 30 CPU-ydintä+$128.52 / kuukausi
  • 32 CPU-ydintä+$137.70 / kuukausi
Muisti [GB]9-valinnat
  • 8 GB RAMEi lisämaksua
  • 16 GB RAM+$9.18 / kuukausi
  • 24 GB RAM+$16.52 / kuukausi
  • 32 GB RAM+$23.87 / kuukausi
  • 40 GB RAM+$31.21 / kuukausi
  • 48 GB RAM+$36.72 / kuukausi
  • 64 GB RAM+$51.41 / kuukausi
  • 128 GB RAM+$110.16 / kuukausi
  • 256 GB RAM+$227.66 / kuukausi
SAN-levyn koko [GiB]20-valinnat
  • SAN-levyn koko 5000 GiBEi lisämaksua
  • SAN-levyn koko 10000 GiB+$50.49 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 15000 GiB+$100.98 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 20000 GiB+$137.70 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 25000 GiB+$183.60 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 30000 GiB+$229.50 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 35000 GiB+$275.40 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 40000 GiB+$321.30 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 45000 GiB+$367.20 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 50000 GiB+$413.10 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 55000 GiB+$459.00 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 60000 GiB+$504.89 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 65000 GiB+$550.79 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 70000 GiB+$596.69 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 75000 GiB+$642.59 / kuukausi
  • 80,000 GiB SAN · vaihtoehto A · palveluntarjoajan tarjousOperaattorin tarjous
  • 80,000 GiB SAN · vaihtoehto B · palveluntarjoajan tarjousOperaattorin tarjous
  • SAN-levyn koko 90000 GiB+$780.29 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 95000 GiB+$826.19 / kuukausi
  • SAN-levyn koko 100000 GiB+$872.09 / kuukausi
Liikennemäärän raja [TB]7-valinnat
  • 20TBEi lisämaksua
  • 40TB+$27.54 / kuukausi
  • 60TB+$41.31 / kuukausi
  • 80TB+$55.08 / kuukausi
  • 100TB+$73.44 / kuukausi
  • 150TB+$119.34 / kuukausi
  • 200TB+$165.24 / kuukausi
IPv4-allokaatio5-valinnat
  • 1Ei lisämaksua
  • 2+$3.67 / kuukausi
  • 3+$6.43 / kuukausi
  • 4+$8.26 / kuukausi
  • 5+$11.02 / kuukausi
Käyttöjärjestelmän levykuva4-valinnat
  • Debian 11 (vakaa)Ei lisämaksua
  • Ubuntu 20 (vakaa)Ei lisämaksua
  • Ubuntu 21 (vakaa)Ei lisämaksua
  • Ubuntu 22 (vakaa)Ei lisämaksua
YKSITYISKOHDAT

Kysymyksesi Vault Storagesta.

Yksityiskohtaiset vastaukset tälle palveluperheelle.

Mikä ero on käynnistyslevyllä ja SAN-tallennuksella?

Luettelo ilmoittaa NVMe-käynnistyslevyn erillään SAN-tilasta. Suunnittele käyttöjärjestelmä ja suuri tietotaltio erillisiksi tallennusosiksi.

Miksi joissakin tiedoissa käytetään GB:tä ja toisissa GiB:tä?

Luettelo säilyttää kunkin teknisen tiedon ja vaihtoehdon alkuperäiset yksiköt. Vertaa todellista valittua kapasiteettia ja vahvista resurssimäärä sen sijaan, että pitäisit eri yksikkömerkintöjä keskenään vaihdettavina.

Sisältääkö suurempi tallennustila myös enemmän liikennettä?

Ei. SAN-kapasiteetilla ja liikennekiintiöllä on erilliset valitsimet. Tarkista molemmat kokoonpanoyhteenvedosta paljon tietoa käyttävää työnkulkua valmistellessasi.

Onko Vault automaattisesti varmuuskopiointipalvelu?

Vault on tallennuskokoonpano. Tarvitset edelleen varmuuskopiointiohjelmiston tai siirtoprosessin, säilytyssäännöt, tarvittaessa salauksen ja testatun palautusmenettelyn.

Voinko lisätä kapasiteetin lisäksi laskentaresursseja?

Kyllä. Kokoonpanotyökalussa on CPU-ydin- ja muistivalintoja SAN-tallennuksen, liikenteen ja IPv4-osoitteiden lisäksi. Valitse resurssit tietoja käyttävien sovellusten mukaan.

Voinko tarjota tiedostoihin NFS- tai SMB-yhteyden?

Tuettu Linux-ympäristö voi käyttää sopivaa tiedostonjakopalvelua. Varmista pakettituki, todennus ja palomuurisäännöt ja rajaa tallennuksen käyttö tarkoitetuille käyttäjille tai yksityiseen verkkoon.

Taataanko Vaultille Ceph-replikointi tai RBD?

Nykyinen luettelo määrittää SAN-kapasiteetin, ei vahvistettua Ceph-topologiaa tai RBD-liittymää. Vahvista taustajärjestelmän tekniikka, redundanssi, vikojen käsittely ja palautusvastuu palveluntarjoajan kanssa.

Voiko kapasiteetti kasvaa palvelimen toimituksen jälkeen?

Luettelo sisältää alkuperäisen pyynnön kapasiteettivaihtoehdot. Myöhempi koon muuttaminen, tiedostojärjestelmämuutokset ja mahdolliset käyttökatkot on vahvistettava asennetulle ympäristölle.

SEURAAVA SIIRTOSI

Laita seuraava ideasi
sveitsiläiselle maaperälle.

Valitse resurssisi. Pidä henkilöllisyytesi hallinnassasi.

Tutustu infrastruktuuriin